Vulcan MSA60-102 MSA Series Propane Gas Countertop Griddle - Heavy Duty, 135,000 BTU
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
MSA60-102
MPN:
MSA60-102
Call us for pricing 718-433-1999
Frequently bought together:
Description
Features:
  • Stainless steel front, sides and front top ledge with "Cool Bullnose" design.
  • Fully welded stainless and aluminized steel chassis frame.
  • 11" low profile cooking height on 4" adjustable legs.
  • 1" thick polished steel griddle plate with 12 gage, 4" stainless steel back and tapered side splashes.
  • One 27,000 BTU/hr. "U" shaped aluminized steel burner for every 12" of griddle width.
  • One embedded snap action thermostat per burner with temperature adjust from 200°F to 550°F.
  • Large 6 quart stainless steel grease drawer (2 drawers on 60" and 72" models).
  • Heavy duty chromed thermostat knob guards.
  • Manual ignition.
  • Bottom heat shields.
  • 3/4 inch rear gas connection and gas pressure regulator.
Vulcan MSA60-102 Specifications
Width60 Inches
Depth33 Inches
Height15.25 Inches
Burners5
Control TypeThermostatic
Cooking Surface60 x 24 Inches
Exterior SummaryStainless Steel
Gas TypePropane
PowerGas
Total Input BTU / HR135,000
Warranty1 year limited parts and labor
Weight650 Pounds
Documents
Videos
View AllClose
Additional Information
Width:
48 - 60 in
Number of Burners:
5
BTU:
100K - 200K
Power Type:
LP Gas
Burner Style:
U-Shape
Number of Drawers:
2
Griddle Location:
Full Surface
Griddle Size:
60 in