Globe GCB36G-SR 36" Countertop Gas Charbroiler with Radiant Heat
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
W2R809
MPN:
GCB36G-SR
In-store only
Out of stock. This item may be available for back-order.
Frequently bought together:
Description
Charbroiler, Gas, Radiant, Countertop, 36" wide, s/s double wall construction, heavy-duty reversible cast-iron grates w/drip flavor edge, s/s U-style burner provides heat control every 12" provides flame every 6", adjustable pilots w/front access, 2 standard s/s radiant covers for ea. burner, s/s cool-to-touch front edge, 4" wide grease trough, s/s high-capacity drip pan, 4" adj. heavy duty s/s legs, unit ships Natural Gas with LP conversion kit included, 36"x29"x16", 40,000 BTU per burner
Specs
Width36"
Depth30.32"
Height15.75"
No. Burners3
BTUs/Burner40,000
Total BTUs120,000
Cooking Area36" x 20"
Documents
View AllClose
Additional Information
Type:
Charbroilers
Power Type:
Natural Gas
Number of Burners:
3
BTU:
120000
Width:
36 in
Cooking Area:
36" x 20"