Dormont 16100KITCF2S36 Safety Quik 36" Gas Connector Kit with Two Swivels and Restraining Cable - 1" Diameter
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
16100KITCF2S36
MPN:
16100KITCF2S36
Availability:
Typically ships within 2 - 3 weeks
Out of stock. This item may be available for back-order.
Frequently bought together:
Description
  • Prevents gas connector from being disconnected until its valve is shut off.
  • Will not allow valve to be opened until the connector is re-connected to Safety Quik.
  • Can be purchased as part of kits or as an add-on.
  • Is available as part of special Safety Quik and Swivel MAX® kits.
Installation Kit Includes
  • Blue Hose® Stainless Steel Moveable Foodservice Gas Connector
  • 2x 90° Street Elbow
  • Restraining Device Kit
Product Specs
Length36"
Diameter1"
Documents
View AllClose
Additional Information
Length:
36 in
Diameter:
1 in